Svjetski dan Downovog sindroma

Danas se širom svijeta obilježava Svjetski dan Downovog sindroma,genetskog poremećaja uzorkovanog prisutnošću jednog viška hromosoma. Down Syndrome International (DSI) je službeno odredio 21. mart kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downovog sindroma u trisomiji 21. hromosoma. Ovaj dan prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine,te se od tad on obilježava širom svijeta putem različitih aktivnosti i događaja. Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta.Bez obzira na sve,to su tople,vedre,vesele osobe,a višak hromosom je upravo ono što ih čini posebnim.
Simbol Downovog sindroma su šarene čarape jer ih osobe sa tim sindromom ne mogu upariti.Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba sa Downovim sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.Kako bi obilježili ovaj dan učenici naše škole nosili su šarene čarape cijeli dan.Naše vijeće učenika je obilježilo ovaj dan želeći upoznati svijet s ovim poremećajem i potaknuti ljude na veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom.Jer samo većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba sa ovim sindromom.